Skansen Erlichthof w Rietschen

www.erlichthof.de
Schrotholzhäuser
Erlichthof Rietschen
Turnerweg 6, 2956 Rietschen
Tel. (0049) 0 357-72-402-35


To niezwykłe miejsce (Skansen), w którym spotkamy domy, które przywędrowały tutaj z okolicznego regionu z obszarów na których powstała odkrywkowa kopalnia węgla.

To stało się właśnie w Rietschen, wiosce otoczonej pięknym krajobrazem lasów i licznych stawów, leżącej w Wolnym Kraju Związkowym Saksonia – na południowym krańcu Niemiec.

Od 1990 roku ponad stuletnie, opuszczone domy z drewna ciosanego, znajdują tu swoją nową ojczyznę. Na początku na swoim starym miejscu zostały one starannie rozebrane (belka po belce) a następnie ponownie dokładnie złożone. W taki to sposób budowane przez naszych pradziadów domy otrzymały tutaj nowe życie. Powstała tu typowa dziewiętnastowieczna wioska, która zaprasza gości i turystów do zatrzymania się i odpoczynku.

Tutaj warto przyjrzeć się znajdującym się w tych domach rzemieślnikom - dom tkacki, warsztatowi ceramiki oraz innych izbach. Zapraszamy także do nabycia naturalnych produktów oraz sklepu z czekoladą.

Drzewa do budowy tych historycznych domów były wybierane w lesie na trzy do czterech lat przed ich wycięciem. Pod ich koroną korę oddzielano od pnia i podwijano formując spiralę. W taki sposób w pniu drzewa mogła się zbierać żywica, która w naturalny sposób konserwowała późniejsze belki i chroniła przed szkodnikami jak również wpływem czynników atmosferycznych.

Po ścięciu pnie były ciosane przy pomocy szerokiego topora (tak aby powstały kanty), przez co nadawano im formę i stąd też powstała nazwa tych domów. Najstarsze budynki mają ponad 300 lat !

Po ścięciu pnie były ciosane przy pomocy szerokiego topora (tak aby powstały kanty), przez co nadawano im formę i stąd też powstała nazwa tych domów. Najstarsze budynki mają ponad 300 lat !

Warto odwiedzić zagrodę muzeum, aktualną wystawę, wziąć udział w przedstawieniu i naszym wiejskim teatrze lub też odwiedzić jeden z ulubionych festynów czy imprez.

Jeżeli Państwa pobyt trwałby dłużej zachęcamy do wynajęcia jednego z naszych domków drewnianych. W naszej pięknej okolicy możecie podziwiać Państwo także rzadkie gatunki zwierząt i roślin. Od 2000 roku znowu zamieszkały w naszej okolicy wilki.


Historia ErlichthofLicznik odwiedzin: